Benzyna z komina Wkonin

bkPoprodukcyjne odpady niekoniecznie muszą zaśmiecać i zanieczyszczać środowisko. Nowoczesne technologie pozwalają wykorzystać je ponownie w przemyśle. W przyszłym roku w Janowie ma ruszyć budowa fabryki wytwarzającej materiały budowlane z popiołów pozostałych po spalaniu węgla brunatnego.Jest też propozycja wykorzystania emitowanego przez elektrownie dwutlenku węgla do produkcji syntetycznego paliwa. Dla wsparcia takiego przedsięwzięcia proponuje się stworzenie parku naukowo-technologicznego.

Technologię produkcji paliwa z CO2 opatentował lubelski naukowiec, prof. Dobiesław Nazimiek. Sztuczna fotosynteza pozwala na przekształcenie cieplarnianego gazu w benzynę lub olej napędowy. W Lublinie powstała już specjalna spółka Ekobenz. Jej zadaniem jest pozyskanie unijnych funduszy na przedsięwzięcie i rozpocząć produkcję. Szacunkowo uruchomienie zakładu produkującego rocznie 25 tys. ton benzyny kosztowałaby 45 mln zł. Pierwsze litry paliwa miałyby zostać w ten sposób wyprodukowane już w 2011 roku. Naukowiec ma nadzieję, że przy poszukiwaniu alternatywy dla ropy naftowej ‘benzyna z komina’ powszechnie będzie stosowana do napędzania aut. Paliwo syntetyczne ma mieć takie same parametry a w dodatku będzie bardziej przyjazne środowisku. Nowatorska technologia ma jeszcze jedną zaletę - pozwala wykorzystać dwutlenek węgla, którego emisja przez zakłady przemysłowe jest limitowana.

Zaawansowane są już prace nad wykorzystaniem innego odpadu poprodukcyjnego z konińskich elektrowni. W przyszłym roku ma się rozpocząć w Janowie budowa fabryki produkującej materiały budowlane z popiołów, pozostałych po spalaniu węgla brunatnego. To inwestycja warszawskiej spółki WAPECO, która w lutym kupiła od miasta działkę pod budowę zakładu. Produkcja ma ruszyć w 2010 roku. Fabryka zatrudniać będzie kilkadziesiąt osób, a przewidywana roczna produkcja to 150-300 tys. ton. Produkcja paliw z CO2 mogłaby stać się kolejnym innowacyjnym przedsięwzięciem. Dla wsparcia takiej inicjatywy proponuje się stworzenie parku naukowo-technologicznego. - Rozdanie dotacji unijnych na lata 2007-13 odchodzi stopniowo od parków przemysłowych. We wcześniejszych Konin niestety nie wziął udziału. Pozostał natomiast program wspierania dla parków naukowo-technologicznych opartych na przepływie nowoczesnych technologii ze sfery nauki do sfery przemysłowej - stwierdza Jan Urbański. Radny wskazuje też inne nowatorskie technologie, na których można się oprzeć - wykorzystanie energii wód geotermalnych, ekologiczne technologie sekwestracji i składowania dwutlenku węgla czy metodę zgazowania węgla brunatnego.

Źródło 20 VII 2009, 09:55:52 Wiryualny Konin


You have no rights to post comments